Typy pleti a jejich diagnóza

Velký vliv na kvalitu pleti má nejen pravidelnost péče o ni, ale též konkrétní produkty, způsoby a zvyklosti v pečování o pleť.

Každý typ pleti může mít určité nedostatky, jako třeba pocity pnutí, šupinatění, nedostatečná hydratace pokožky, tvoření kožních zánětů a vrásek, sklony k ukládání nečistot, povrchové změny na pokožce apod.

Biologické stárnutí pleti

Vědeli jste, že naše pleť začíná biologicky stárnout již po 25 letech života? Pokud chceme účinně zabránit předčasnému vysušování pleti a vzniku jemných vrásek, je potřeba zahrnout do denní péče o pleť hydratační krém, vhodný pro typ naší pleti. Přibližně do 30 let věku je zdravá a mladá pokožka pružná, pevná a dobře hydratovaná. S blížící se menopauzou se však u žen začíná projevovat snižování hladiny estrogenů a také slábnoucí funkčnost mazových žláz v kůži. Pleť se stává sušší, ztenčuje se a začínají se objevovat hlubší mimické vrásky, propadliny a dochází také ke změnám v pigmentaci pokožky.

Význam diagnózy a určení typu pleti

Správná diagnóza a zjištění typu pleti může zabránit nadbytečnému zatěžování kůže látkami v kosmetických přípravcích, které náš typ pleti nepotřebuje. Naopak je víc než vhodné dodávat pleti ty látky, které skutečně využije a potřebuje pro svůj zdravý vývoj a perfektní vzhled. Kontakt kůže s okolním prostředím se odehrává přes svrchní rohovou vrstvu. Pokud je tato nárazníková vrstva řádně hydratovaná, vyživovaná, s optimálním tonusem, pak je celá kůže jako orgán zdravá a navenek působí svěžím a přirozeným dojmem.

Význam hydratace pokožky

Lidské pokožka obsahuje neuvěřitelných 70 % vody. Hydrataci vnitřních vrstev kůže a vnitřku organismu nelze vnějšími prostředky regulovat. V horní rohové vrstě najdeme přibližně 12 % vody a hydrataci těchto míst ovlivnit můžeme. Cílem hydratačních krémů je udržovat pleť během celého dne vláčnou. Je však třeba dbát na to, aby hydratace zůstávala v rovnováze s pokožkou, protože i zde platí známé "všeho moc škodí"…

Zajištění optimální a dlouhodobé hydratace tak, aby pleť dobře prospívala, není vždy úplně jednoduché. Na pleť má totiž nepříznivý vliv nedostatek i nadbytek vody. Důležitá je proto volba kvalitní pleťové kosmetiky, např. z vnitřní části listů rostliny Aloe Vera, případně obohacené o včelí propolis (www.aloe-info.cz). Nesprávný výběr pleťového přípravku může pleti místo prospívání naopak škodit.

Jaký je můj typ pleti?

Rozeznáváme 4 základní typů pleti, a to mastnou, suchou, smíšenou a normální. Při diagnóze každého z těchto typů se také zjišťuje, zda je pleť citlivá, problematická či zralá.

Pro každý typ pleti existuje v dnešní době široká nabídka produktů od různých výrobců. Důležité je dát na doporučení profesionálních kosmetiček, vyzkoušet a najít si ten správný pleťový produkt podle svého typu pleti.

Mastná pleť

Jednáse o hrubší pleť se zřetelně rozšířenými póry, s viditelnými ústími mazových žlázek, tvorbou komedonů (uhrů), které bývají shora uzavřeny černými tečkami. Mastná pleť bývá relativně odolná, ale vyžaduje zvýšenou péči hlavně v období puberty.

Hlavním pravidlem péče o mastnou pleť je její pravidelné čištění ráno a večer. Nejprve se pleť důkladně vyčistí pleťovou vodou a pleťovým mlékem nebo čistícím gelem či pěnou z aloe. Po vyčištění se nanáší hydratační krém nebo emulze. Doporučuje se pravidelné čištění pleti v kosmetickém salonu, nejlépe aplikací pleťové masky, která stahuje ústí mazových žláz.

ukázka typu pleti 21724069

Suchá pleť

Nedostatek mazových žláz či jejich zhoršená funkčnost způsobuje suchou pleť, která je slabší a méně odolnější. Často se také projevuje zvýšená citlivost a proto suchá pleť vyžaduje větší a častější péči.

Při každodenním ošetřování používejte pleťová mléka, pleťové vody a hydratační krémy nebo krémy s vitamíny A a E. Na suchou pleť nepoužívejte běžná mýdla, protože pokožku příliš vysušují. Nezapomínejte pravidelné používat výživnou pleťovou masku.

Smíšená pleť

Nejčastěji se vyskytující typ pleti, typický nestejnoměrným promašťováním především v oblastech brady, nosu a čela. Ostatní obličejové partie jsou obvykle normální až suché.

Na ošetřování mastných partií u smíšené pleti používejte pro čištění a tonizaci pleťovou vodu, na dočištění pleťové mléko, na závěr pak kvalitní pleťový krém, např. z aloe vera. Smíšená pleť vyžaduje pravidelné čištění centrální obličejové partie u kosmetičky a aplikování pleťových masek.

Zralá pleť

S nástupem menopauzy začínají postupné hormonální změny, které vyústí v typické projevy zralé pleti. Dopady těchto změn lze účinně ovlivňovat vhodnou kosmetickou péčí.

Zralá pleť vykazuje nižší hydrataci pokožky, snížení tvorby kožního mazu, zvýšenou citlivost a zvýšování pH (snižování kyselosti). Plné rozvinutí zralé pleti je charakteristické ve věku od 60 let a výše.

Problematická pleť

Problematická pleť je diagnostikována většinou v období dospívání, ale dokáže potrápit i zralé ženy. Typickým příznakem bývají tvořící se komedony, vyrážky, zvýšená zarudlost a tvorba kožního mazu. Podobně jako celé naše tělo, i kůže prochází různými fázemi vývoje.

Poměrně často způsobuje kožní problémy hormonální nerovnováha, u žen také nevhodná antikoncepce. Kůže pak bývá mastnější, lesklejší a objevují se na ní rozšířené póry. Častěji dochází k vytváření pupínků a vřídků, nejen u žen, ale také u mužů v mladistvém i pokročilejším věku.

kosmeticky-salon-brno.eu © 2020 | eWord "O kosmetice a pleti"